Projekt Nová šance
Projekt je zaměřený především na osoby dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané (uchazeči o zaměstnání evidovaní na ÚP ČR déle než 1 rok; uchazeči o zaměstnání, jejichž doba evidence na ÚP ČR dosáhla v posledních 2 letech souhrnné délky 12 měsíců).
Projekt řeší problém, jak podpořit zaměstnanost této cílové skupiny v našem regionu. Aktivity jsou přizpůsobeny CS a jsou založeny na dobrovolnosti a potřebách klienta CS.
Hlavním cílem projektu je znovuzískání a obnovení pracovních návyků a zvýšení jejich možnosti získat pracovní uplatnění.
Cíle projektu
- Zvýšení motivace účastníků prostřednictvím Aktivizačního kurzu, který svým zaměřením povede ke zvýšení sebevědomí, získání pracovních návyků, získání dovedností pro absolvování pracovních pohovorů, napsání životopisu a motivačního dopisu, a k aktivnímu hledání pracovního uplatnění a aktivizace účastníků prostřednictvím diagnostiky jejich pracovního potenciálu a ujasnění jejich silných stránek pro pracovní uplatnění.
Účast 24 osob (z toho 22 úspěšných).
- Prostřednictvím aktivity Prohlubování kompetencí pro trh práce zvýšit úroveň kompetencí v oblasti počítačové, finanční a občanské gramotnosti a osobnostního rozvoje. Rozvoj těchto kompetencí směřuje ke zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce a zároveň plní preventivní roli v oblasti negativních jevů, které cílovou skupinu často ohrožují. Vzhledem ke krátké hodinové dotaci si tato aktivita neklade za cíl vyškolit odborníky v daných oblastech, ale spíše účastníky zorientovat v dané problematice, upozornit na úskalí a poskytnout informace, kam se případně mohou se svými problémy obrátit.
Účast 22 osob (z toho 20 úspěšných)
- Odstranění kvalifikačních bariér, které cílovou skupinu limitují v nástupu do zaměstnání prostřednictvím odborného vzdělávání ve vazbě na analýzu trhu práce formou kvalifikačních (neakreditovaných) kurzů (4 osoby) a rekvalifikačních kurzů (12 osob) .
- Zvýšení zaměstnatelnosti cílové skupiny prostřednictvím individuálního přístupu a komplexní péče při hledání a zprostředkování zaměstnání formou individuálního poradenství a přímé asistence při hledání zaměstnání a při komunikaci se zaměstnavatelem. Cílem je zprostředkování zaměstnání min. 12 účastníkům (z toho 10 za využití dotace na mzdu).
Základní info
Projekt je koncipován jako jednoletý (doba trvání 14 měsíců) a je určen pro 24 osob. Účastníci budou osloveni přes ÚP v Třebíči, inzeráty v tisku a dalších médiích, na webových stránkách žadatele, informačních tabulích měst a obcí, zpravodajích atd.
Všechny vzdělávací aktivity projektu jsou vedeny poradci, školiteli a lektory – odborníky s praxí také se skupinou dlouhodobě nezaměstnaných (viz přiložené životopisy). Vzdělávání a aktivizace cílové skupiny (CS) patří mezi klíčové aktivity. Jednou z nejdůležitějších aktivit projektu je individuální poradenství s odborníkem dle potřeb a požadavků klienta (psycholog, kariérový poradce nebo poradce agentury práce)
v Individuálním poradenství proběhne základní identifikace vzdělávací potřeby – konkrétního rekvalifikačního kurzu či doplnění a rozšíření kvalifikace na nově vzniklé pracovní místo dle osobního potenciálu klienta.
První 2 měsíce projektu budou věnovány přípravě a výběrům klientů, kterou bude zajišťovat projektový manažer spolu s koordinátorem aktivit.
Aktivizační program
Poté účastníci projdou Aktivizačním programem, který bude trvat 7 dní po 6 hodinách denně (celkem 42 hodin) a budou v něm zahrnuta témata, která klienta posunou dál na pracovním trhu: Sebepoznání, sebeprezentace, slabé x silné stránky, pracovně právní minimum, pracovní diagnostika s využitím softwaru COMDI, orientace na pracovním trhu, práce s portály. Aktivizační kurzy budou probíhat ve dvou 2 skupinách cca po 12 osobách, tím bude zajištěn individuální přístup k účastníkům. Účastníci budou mít k dispozici po celou dobu projektu 2ks Ntb. což zajistí online připojení a zdarma spojení se světem pro klienty, kterým toto neumožňují jejich domácí podmínky a finanční možnosti. NTb. budou přístupné potřebným klientům na vyhledávání vhodných míst a dalších potřebných informací. Účastníci je dále mohou využít ke kontaktování zaměstnavatelů a k tvorbě motivačního dopisu, žádosti atd.
Prohlubování kompetencí
Po Aktivizačním programu může již klient hledat zaměstnání nebo pokračovat v aktivitě Prohlubování kompetencí pro trh práce CS. Cílem tohoto programu je zvýšení úrovně kompetencí v oblasti počítačové, finanční a občanské gramotnosti a osobnostního rozvoje. Rozvoj těchto kompetencí směřuje ke zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce a zároveň plní preventivní roli v oblasti negativních jevů, které cílovou skupinu často ohrožují.
Dále mohou účastníci využít nabídky kurzů prohloubení kvalifikace, které by jim pomohly k doplnění nebo rozšíření stávající kvalifikace a nástupu do zaměstnání dle konkrétních požadavků zaměstnavatele. Alternativně mohou dále využít rekvalifikací např.: řidičský průkaz skupiny C + profesní průkaz řidiče, VZV, Pracovník v sociálních službách, Studená kuchyně, Teplá kuchyně, Chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky, Účetnictví s využitím VT a případně další. Jedná se o nabídku kurzů, které budou zajištěny subdodavatelem. Účastníkům rekvalifikace bude poskytnuta přímá podpora formou proplacení potvrzení zdravotní způsobilosti a jízdného. Předpokládáme, že nabídku re/kvalifikace využije cca 16 osob (prohloubení kvalifikace 4, rekvalifikace 12).
Individuální poradenství
Důležitou součástí projektu je individuální poradenství, které provází klienty po celou dobu programu, tj. od vstupu klienta do projektu až po ukončení jeho účasti v projektu. Poradenství plní roli aktivizujícího prvku v komunikaci se společností a v jeho cestě za navrácením hodnoty „práce“ do hodnotového žebříčku, absentující v období charakterizovaném dlouhodobou nezaměstnaností. Poradenství v projektu má charakter jako kariérové i osobní poradenství. Pro každého účastníka jsou vyhrazeny 2 hodiny měsíčně po celou dobu programu (12 měsíců).
Přímá podpora (cestovné,…)
Účastníkům vzdělávacích aktivit a poradenství, kteří mají bydliště mimo místo realizace projektu, bude poskytnuta přímá podpora – cestovné, max. do výše jízdného veřejnou dopravou. Předpoklad cca 40 – 50% dojíždějících, vzhledem k situaci v dopravní obslužnosti v okrese Třebíč předpokládáme průměrnou cenu jízdného 50,-Kč na osobu a den. Dále bude účastníkům na RK a zaměstnání proplaceny náklady na zdravotní způsobilost.
Cílem projektu je maximální počet klientů zaměstnat i za pomoci dalšího nástroje přímé podpory – mzdových příspěvků pro zaměstnavatele ve výši max. 11 000 Kč na osobu a měsíc při úvazku 1,0 po dobu maximálně 6 měsíců. Tato dotace na mzdu je určena pro 10 osob. Další nejméně 2 účastníci najdou v rámci projektu pracovní uplatnění i bez dotace.
Projekt je koncipován jako ucelený sled aktivit, které vedou účastníka UP z evidence nezaměstnaných až k zaměstnání. Důraz je kladen na individuální práci s každým klientem, kterému se věnuje poradce téměř po celou dobu trvání projektu, dle individuálních potřeb klienta. Důležitá je zejména pomoc při kontaktování zaměstnavatelů, protože dlouhodobě nezaměstnaní mají především obavy z neúspěchu a mnohdy se o nabízenou pozici bojí vůbec zajímat.